En historie fra hospitalsklovnenes verden: Kathrine og Liva

7. juni 2010

Mødet med hospitalsklovnen Liva gjorde en stor forskel for knap syvårige Kathrine da hun skulle have sin sædvanlige botox behandling på Odense Universitetshospital.

 

En botox behandlig kan være en smertefuld og skræmmende oplevelse. Det er det også nogen gange for Kathrine der er multihandikappet i svær grad og ikke kan forberedes på de behandlinger hun har brug for. Derfor kan behandlingerne ofte virke som overgreb på hende, da forældrene og personalet må holde hende og ofte meget fast, da hun bliver bange/gal og spænder op i sin lille krop. Det er grimt, både for forældrene, personalet og for Katrine.

 

Men sidste gang Kathrine og hendes mor skulle til Botox behandling mødte de hospitalsklovnen Liva!

 

Katrine havde en meget dårlig dag og har de dage svært ved fremmede og svært ved kontakt overhovedet. Hun er utryg og utilpas.

 

"Men Liva var fantastisk" fortæller Kathrines mor Tanja og fortsætter: "Hun gik med til undersøgelsen og formåede at komme tæt på Katrine og "lege" med hende. Jeg kunne som mor, trygt og roligt sidde og tale med lægen, for Katrine nød selskabet af Liva. Katrine kunne fornemme at Liva bare var der for hende og ikke overskred hendes personlige grænse, det var så fantastisk".

 

Mødet med Liva resulterede i, at botox behandlingen blev overstået uden problemer og hvad der kunne være blevet endnu en dårlig oplevelse for Kathrine, blev vendt til en dejlig dag og med en pige der ikke var hverken bange, gal, ked eller utryg.




Flere nyheder


8. december 2009
Nyt e-magasin på gaden


Nyheder




 

SMS

Vi har brug for DIN støtte!

 

SMS "KLOVN" til 1919 og støt vores forening med 100 kr.

 

Nyhedsbrev

Navn
name
E-mail
email
Tilmeld

 

Webshop

Vi har brug for din hjælp!

 

Køb et medlemskab af Danske Hospitalsklovnene igennem vores webshop.

 

arrow-right Læs mere

 

 

Danske Hospitalsklovne | Jyllandsgade 20 | 9000 Aalborg | Tlf.: (+ 45) 29 66 54 47 | post@danskehospitalsklovne.dk

  • nordea fonden
  • bgfonden
  • ariel
  • buyaid
  • ftex
  • ole_kirks_fond
  • lauritzen_fonden
  • otto_bruuns_fond
  • orango
  • Lemvigh_Mullers_Fond
  • Astellas